Književni osvrt - Ribari

„Ribari“ – Chigozie Obioma – Četiri brata i strašno proročanstvo – Afrički Hosseini

Strastveno i blistavo djelo nigerijskog profesora književnosti koji predaje u Americi.  Afrički Hosseini!

Ovako dirljivu knjigu već dugo nisam pročitala. Na mene je ostavila zaista neizbrisiv trag. Nikada je neću zaboraviti. To je jedna od onih (rijetkih) knjiga koje pamtite cijeli život, knjiga koja se podvuče pod kožu i trajno ostaje duboko u nama. Moram dodati i važnu i mnogima od nas potpuno jasnu stvar: Svemir na kraju sve izravna – i ono dobro, ali i ono zlo.

Roman „Ribari“ je bio veliki prošlogodišnji hit u anglosaksonskom svijetu,  a s kojim je  Chigozie Obioma 2015. godine ušao u finale za „Man Booker“, dapače postao je time najmlađi autor koji je ikad stigao nadomak te bitne nagrade. Književna kritika Obiomu uspoređuje sa Zolom i Dreiserom, a to zaista nije mala stvar i ne kaže se olako. I, potpuno su, po mom mišljenju, u pravu.

Sredinom devedesetih godina 20.stoljeća devetogodišnji Benjamin s naoko normalnom obitelji uživa u bezbrižnom djetinjstvu rastući uz tri starija brata u Akureu, gradiću u Nigeriji. Braća su jedno drugom uho do uha. Najstariji Ikenna ima 15 godina, potom je tu Boja, pa Obembe i najmlađi Ben. Nakon što njihov strogi otac dobije premještaj na novi posao u drugi, udaljeni grad Yolu na sjeveru Nigerije, braća koriste njegovo odsustvo i bježe iz škole, rade razne nepodopštine  i idu na pecanje. Majka uz dvoje mlađe djece i rad u trgovini gubi kontrolu nad dječacima čije pustolovine traju šest tjedana prije nego im se dogodi nešto zaista čudno. Dok pecaju, na zlokobnoj, zabranjenoj obližnjoj rijeci susreću opasnog gradskog čudaka, Abulu koji najstarijem brata Ikenni prorekne da će umrijeti od ruke jednog od braće, „ribara“. Taj neobični susret pokrenut će neslućeni i gotovo mitski slijed događaja čije će posljedice – kako tragične tako i iskupiteljske – prerasti živote i maštu junaka, ali i čitatelja. Ovo je priča o odrastanju, bratskoj solidarnosti i obitelji koja se nehotice raspada  na komadiće i koju više nikada neće biti moguće sastaviti. Pratimo kako se ljubav pretvara u mržnju, vjera u praznovjerje. Tko je na kraju kriv, tko je pokrenuo lavinu nevolja?  Što je jače proročanstvo jednog lokalnog čudaka ili strah jednog dječaka u pubertetu pred kojim je život i toliko otvorenih pitanja koja nema kome postaviti? Koliki utjecaj na nas ima strah, neznanje, podsvjesna uvjerenja i pomanjkanje sigurnosti od strane osoba kojima vjerujemo i koje bi nas trebale zaštititi? Zapanjit će vas razvoj događaja u ovom romanu. Mene svakako jest.

Sve što se dogodilo pripovjeda nam odrasli Benjamin i ovo je roman s mnogo slojeva, elegija o izgubljenim obećanjima, odrastanju  i tom proročanstvu koje kao da razbije sasvim nevine dane djetinjstva…

Afrika ima svog Hosseinija.

Chigozie Obioma je rođen 1986. u Akureu, u Nigeriji, u obitelji s 12 djece a trenutno živi u Americi. Odrastao je učeći tri jezika, svoj Igbo, Yoruba i engleski. Kao dijete bio je fasciniran grčkim mitovima, velikanima engleske književnosti poput Shakespearea, Miltona… Završio je master studije kreativnog pisanja na Sveučilištu Michigan, a sada radi kao asistent na katedri za književnost i kreativno pisanje na Sveučilištu Nebraska-Lincoln. „Ribari“ su njegov prvi roman. To je zapanjujuće. Roman počinje kao klasični engleski roman, a onda se isprepliću usmene predaje kojima afrički kontinent obiluje, čime se pojačava drama između klasičnog i tradicionalnog s jedne a modernog s druge strane. Ali, mnogi su rekli kako „ribari“ imaju i mnogo više – gotovo aristotelovski koncept tragedije. „Ribari“ su prevedeni na 22 jezika i knjiga je osvojila nekoliko nagrada, a najboljom knjigom 2015. proglasili su je i engleski „Observer“,, The Economist, The Financial Times, Wall Street Journal, Apple/iBook, Book Riot, Minnesota Star Tribune, NPR,Library Journal, Canadian Broadcasting Corporation, New Zealand Listener, Relevant Magazine, British GQ……..

Chigozie je za mene genijalac.

Čitaj knjigu - Alis Marić